در

اختصاص شعبه دادگاهی در شهرهای ایران برای شکایت مستاجران از صاحبخانه‌ها (www.radiofarda.com)

وزیر راه و شهرسازی روز یکشنبه ۵ مرداد اعلام کرد قرار است در هر شهری شعبه خاصی برای بررسی تخلفات صاحبخانه‌ها در عدم اجرای مصوبه ٢٥ درصدی اجاره بها تشکیل شود.

اظهارت محمد اسلامی در حالی است که معاون وی محمود محمودزاده روز جمعه اعلام کرده بود به رغم اجازه دولت برای افزایش ۲۵ درصدی اجاره بها در تهران و ۲۰ درصدی در کلانشهرها، در عمل نرخ اجاره بها دو برابر شده است.

آقای اسلامی در خصوص شکایت برخی مستاجران از افزایش بیش از ٢٥ درصد اجاره بها، گفت: «مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر سقف افزایش ۲۵ درصدی در تهران، به همه دادگاه‌ها و شوراهای حل اختلاف ابلاغ شده و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا برای همه لازم‌الاجراست.»

وی از جلسه مشترک خود با محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور و ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه خبر داد و گفت در این جلسه قرار شد تا در هر شهری شعبه خاص برای رسیدگی به مشکلات مستأجران و عدم رعایت مصوبه کرونا تشکیل شود.

در پی انتقادات از اوج‌گیری قیمت مسکن و اجاره‌بها، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران هشتم تیر ماه اعلام کرد دولت مقرر کرده است که اجاره‌بها از فردا در تهران نمی‌تواند ۲۵ درصد بیشتر از سال قبل باشد.

آقای روحانی گفت افزایش اجاره‌بها در سایر کلانشهرها هم نسبت به پارسال از ۲۰ درصد بیشتر نباید باشد و در بقیه شهرها هم ۱۵ درصد.

محمودزاده می‌گوید اجاره‌بها از زمان اجازه دولت به افزایش ۲۵ درصدی در تهران و ۲۰ درصدی در کلانشهرها، در عمل حدود ۱۰۰ درصد رشد داشته و دو برابر شده است.

همچنین چهارشنبه هفته گذشته کلیات طرح دو فوریتی اعمال مالیات بر خانه‌های خالی تصویب شد که انتظار می‌رود این کار نیز به افزایش نرخ اجاره‌بها دامن بزند.

الیاس نادران نماینده تهران در مخالفت با این طرح گفت اعمال مالیات‌های سنگین بر خانه‌های خالی افراد را مکلف می‌کند که منبع درآمدی را از سایر خانه‌هایی که افراد اجاره می‌دهند، پرداخت کنند.

وی افزود: «این طرح نه تنها منع و بازدارندگی لازم را نخواهد داشت بلکه باعث افزایش اجاره مسکن و به هم ریختگی بازار مسکن می‌شود.»

بر اساس آمارهای رسمی، حدود ۲.۵ میلیون خانه خالی در ایران وجود دارد که ۵۰۰ هزار واحد آن در تهران است.

در همین زمینه محمودزاده روز یکشنبه ۵ مرداد گفت یکی از بانک‌های «شبه دولتی» مجموعه‌ای را که هزار واحد خالی دارد در اختیار دارد و به بازار عرضه نمی‌کند. وی نام این بانک «شبه دولتی» را نگفت، اما اعلام کرد یک بانک خصوصی‌دولتی است.

دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکنِ وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که قیمت مسکن در تهران طی ماه خرداد نسبت به ابتدای سال جاری ۲۳ درصد و نسبت به خرداد پارسال ۴۲ درصد رشد کرده و نسبت به ابتدای سال ۹۷ تقریباً چهار برابر شده است.

گزارش‌ها حاکی است اجاره مسکن حتی با شتابی بیشتر رشد کرده است.

رسانه‌های ایران طی هفته‌های گذشته از افزایش اجاره شبانه پشت‌بام‌ها برای خوابیدن، زندگی در کانکس‌ها، ماشین‌خوابی و غیره گزارش داده‌اند.

روحانی چهارشنبه اول مرداد ماه اعلام کرد مستاجران در تهران ۵۰ میلیون تومان و در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون و در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان وام ودیعه اجاره می‌گیرند.

بر اساس گزارش‌هایی که رسانه‌های ایران منتشر کرده‌اند، وام ودیعه اجاره با سود و بهره ۱۳ درصد به مستاجران داده می‌شود و پس از پایان دوران مستاجری خانه، اصل پول به بانک بازگردانده می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری مهر، ایرنا و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
نماد فوتبال پاک در لیگ دسته اول (عکس)  :: ورزش

نماد فوتبال پاک در لیگ دسته اول (عکس)  :: ورزش (www.varzesh3.com)

پایان کار سه تیم در لیگ برتر و سقوط به چمپیونشیپ :: ورزش

پایان کار سه تیم در لیگ برتر و سقوط به چمپیونشیپ :: ورزش (www.varzesh3.com)