در

قیمت دلار به ۲۳ هزار تومان و یورو به ۲۶ هزار تومان رسید | ایران | DW (www.dw.com)

افزایش قیمت دلار در ایران در قیاس با دوره‌های گذشته این بار با سرعت و شتاب بیشتری اتفاق افتاده است.

قیمت دلار در ۲۲ تیرماه ۲۲هزار تومان و در ۲۳ تیرماه ۲۳هزار تومان در بازار تهران معامله شد. بهای هر یورو نیز ظهر روز دوشنبه ۲۳ تیر از مرز ۲۶هزار تومان گذشت.

افزایش بهای دلار و دیگر ارزهای خارجی دلایل و عوامل مختلفی دارد. بسته بودن مرزها و عدم ورود دلار به کشور، اختلال در صادرات به دلیل شیوع کرونا و سیاست بانک مرکزی بر عدم تزریق ارز در بازار، برخی از این عوامل هستند.

رئیس‌جمهوری و رئیس بانک مرکزی ایران بر این باورند که عدم برگشت ارز صادرکننده‌ها به کشور که بیشتر متاثر از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است نیز یکی از عامل‌های مهم برای افزایش نرخ دلار است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم، یک عامل را شیوع کرونا و دومین عامل مهم تلاطم در بازار ارز آزاد در ایران و افزایش قیمت دلار را عدم بازگرداندن ارز حاصل از صادرات توسط برخی از صادرکنندگان اعلام کرده است.

به گفته روحانی حجم ارز بازگردانده نشده ۲۰ میلیارد دلار است و برای بازگرداندن آن “تصمیمات حادی” خواهد گرفت. او در این باره گفت: «علی‌رغم اینکه هیچ‌وقت دلمان نمی‌خواست یک صادرکننده را از طریق اعمال فشار و یا اقدامات قوه قضائیه تحت فشار قرار دهیم، به ناچار تصمیمات حادی را باید اتخاذ کنیم.»

ناصر همتی، رئیس بانک مرکزی هشدار داده است تجار تا پایان تیرماه که برای آنها فرصت تعیین شده، باید با شتاب بیشتری ارز خود را بازگردانند.

اما نکته دیگری که مقامات برای افت بهای دلار عنوان کردند تحریم‌های بانکی و مالی آمریکا علیه ایران بوده است. این تحریم‌ها بازار ارز ایران را در چند ماه اخیر بحرانی کرده و کمر اقتصاد ایران را شکسته است.

اما آیا همه این عوامل دلیل واقعی بالا رفتن نرخ دلار در ایران است؟

رسانه‌های ایران گزارش دادند که در بازار “نه عرضه کم است و نه تقاضا زیاد” و حتی خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۲۳ تیر گزارش داد که عرضه ۵۵ میلیون دلاری بازارساز فقط سه میلیون دلار خریدار داشته و به تقاضای واقعی پاسخ داده شده است. در روزهای اخیر نیز منابع مورد نیاز خریداران در سامانه نیما تامین شده و به گفته رئیس کل بانک مرکزی ۱۲۰میلیون دلار و بالاتر به میزان نیاز متقاضیان نیز در این سامانه عرضه شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ایسنا می‌نویسد: «ظاهرا نیاز واقعی بازار اعم از منابع مورد نیاز واردکنندگان در سامانه نیما و مصرف اصلی مردم از جمله تامین ارز دانشجویی، درمان و مسافرتی امکان‌پذیر است ولی تقاضا بالا نیست و بدون پاسخ هم نمانده است؛ اما اینکه چرا در این شرایط نرخ در بازار آزاد همچنان بالاست ابهاماتی ایجاد می‌کند.»

ناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران باردیگر این پیام را داده که بحران ارزی موقتی است. رئیس کل بانک مرکزی معتقد است شوک بازار ارز موقتی و گذرا است و در صورت نیاز بانک مرکزی در بازار ارز مداخله خواهد کرد.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
تهران- بیروت- دمشق؛ مثلث بحران ارزی

تهران- بیروت- دمشق؛ مثلث بحران ارزی (www.radiofarda.com)

درآمدهای نفتی ایران یک سوم شده است

درآمدهای نفتی ایران یک سوم شده است (www.radiofarda.com)