در

گرما و آتش در سیبری، «فریاد هشداری» به جهانیان (www.radiofarda.com)

با بروز موج بی‌سابقه‌ای از گرما در سیبری که دما در این منطقه را طی ماه ژوئن به رکوردهای تاریخی رسانده، دانشمندان می‌گویند که این پدیده «فریاد هشداری» به جهانیان در مورد تغییرات اقلیمی است.

سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیکوس، روز سه‌شنبه ۱۷ تیر (هفتم ژوئن) در بیانیه‌ای اعلام کرد که ماه گذشته میلادی گرم‌ترین ماه در تاریخ ثبت شده منطقه سیبری روسیه بود و طی این ماه، میانگین دما در این مناطق پنج درجه سلسیوس بالاتر از حد نرمال ثبت شده است.

بنا بر گزارش‌ها، یک ایستگاه هواشناسی در شهر ورخویانسک در شرق سیبری روز بیستم ژوئن با ثبت ۳۸ درجه سلسیوس، رکوردی تاریخی برای منطقه را ثبت کرد.

در حالیکه ناحیه سیبری در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ گرم‌ترین ماه‌های ژوئن را تجربه کرده بودند، ژوئن امسال، به طور میانگین، باز هم بیش از یک درجه گرم‌تر از آن دو سال گزارش شده است.

کارلو بوئون‌تمپو، مدیر برنامه سرویس یادشده، توضیح می‌دهد که منطقه قطبی بسیار سریع‌تر از بقیه دنیا در حال گرم شدن است «و این مایه بسی نگرانی است.»

دانشمندان هشدار داده‌اند که تغییرات اقلیمی باعث شده که مناطق قطبی با سرعتی دو برابر بقیه جهان گرم‌تر بشود و وضعیت کنونی سیبری که از ماه مه آغاز شده شاهد عینی برای اثبات این هشدار است.

این موج گرما باعث خشکی خاک و تعداد غیرعادی و بسیار زیاد آتش‌سوزی‌های جنگلی در سراسر جنگل‌های شمالی و دوردست در شمال روسیه شده است.

این به نوبه خود باعث شده که مقدار برف و رطوبت خاک در بالای مدار قطبی سیبری نیز کم شده و از این نظر نیز رکوردهایی تاریخی ثبت بشود.

سیبری که مساحت آن از مجموع مساحت ایالات متحده و مکزیک هم بیشتر است تابستان گذشته هم رکورد تعداد آتش‌سوزی‌ها را شکسته بود.

در میانه ماه اوت، ۵ و نیم میلیون هکتار جنگل در روسیه که بیشتر آن در سیبری بود سوخته و نابود شد و مه‌دود ناشی از آن محدوده‌هایی به مساحت ۵ میلیون کیلومتر مربع را پوشاند که بیشتر از مساحت کل اتحادیه اروپاست.

سازمان «گرین پیس» می‌گوید که آتش‌سوزی‌ها تاکنون بیش از ۱.۳ میلیارد هکتار از جنگل‌های روسیه را نابود کرده‌اند که امری به‌راستی غیرعادی است.

دانشمندان هم‌چنین هشدار می‌دهند که با افزایش گرما، در آینده نزدیک، آزاد شدن گازهای گلخانه‌ای قدیمی به‌دام افتاده در زیر یخ‌های سیبری نیز رخ خواهد داد و این امر چرخه گرمایش زمین را تندتر خواهد کرد.

منابع: رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی / پ.پ

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
خیز آنسو فاتی برای شکستن رکوردی 86 ساله :: ورزش

خیز آنسو فاتی برای شکستن رکوردی 86 ساله :: ورزش (www.varzesh3.com)

روزی دو هزار یورو حقوق بازنشستگی برای مدیر کامیون‌سازی فولکس‌واگن | اقتصاد | DW

روزی دو هزار یورو حقوق بازنشستگی برای مدیر کامیون‌سازی فولکس‌واگن | اقتصاد | DW (www.dw.com)