در

«افت چشمگیر» انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان به‌دلیل قرنطینه کشورها (www.radiofarda.com)

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه گفت که در صورت اقدام آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی، جمهوری اسلامی نیز دست به «اقدام متقابل» خواهد زد.

او روز دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: «تهدید آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی اقدامی غیرقانونی و بی‌شرمانه است و اگر بخواهند کاری کنند، ما دست به اقدام متقابل خواهیم زد.»

اظهارات وی پس از آن بیان می‌شود که یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت به خبرگزاری رویترز گفت واشینگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلا است.

صنایع نفت ایران و ونزوئلا هر دو از سوی آمریکا تحریم شده‌اند. این مقام آمریکایی حاضر نشد اقداماتی را که واشینگتن در نظر دارد مشخص کند، ولی افزود این گزینه‌ها به دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، ارائه خواهند شد.

از هفته گذشته شماری از رسانه‌ها و همچنین مخالفان حکومت در ونزوئلا خبر دادند که پنج نفتکش در بنادر ایرانی در حال بارگیری بنزین، گازوئیل یا دیگر مواد سوختی هستند تا آنها را به ونزوئلا انتقال دهند.

عباس موسوی در این زمینه گفت: «تجارت آزاد میان کشورهای مستقل مشروع بوده و آن چه نامشروع است، دخالت در این روابط است که آمریکا سردمدار این کارهای یاغی‌گرایانه است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت: «اگر آمریکا از کشوری خوشش نمی‌آید، نمی‌تواند دیگران را مجبور به عدم تجارت با آن کشور کند.»

در روزهای اخیر نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل نسبت به تحرکات دریایی آمریکا در کارائیب «با نیت ایجاد مزاحمت در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا» هشدار داده بود.

همچنین گزارش شده که سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شده و عباس عراقچی، معاون سیاسی ظریف، از طریق او به آمریکا هشدار داده است که «هر گونه تهدید علیه نفتکش‌های ایرانی با واکنش فوری و قاطع ایران مواجه خواهد شد.»

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
قربانی: استقلال فقط مشکل مدیریتی دارد :: ورزش

قربانی: استقلال فقط مشکل مدیریتی دارد :: ورزش (www.varzesh3.com)

هشدار واشنگتن به تهران و کاراکاس؛ مبادلات اقتصادی ایران تنگ‌تر می شود؟ - صفحه دو

هشدار واشنگتن به تهران و کاراکاس؛ مبادلات اقتصادی ایران تنگ‌تر می شود؟ – صفحه دو