در

مسکن در تهران؛ ۸۷ درصد کاهش معاملات، زیر یک درصد کاهش قیمت (www.radiofarda.com)

بر اساس آمار جدید وزارت راه و شهرسازی ایران، خرید و فروش مسکن در تهران در فروردین‌ماه سال جاری به‌ نسبت ماه پیش از آن ۸۷ درصد کاهش یافت.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در فروردین‌ماه سال جاری نیز، با ۷۲ صدم درصد کاهش به‌ نسبت ماه قبل، به ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم بر اساس این آمار رسمی، در اولین ماه سال جاری، ۱۰۹۶ فقره قرارداد در سامانه املاک و مستغلات ثبت شد که در مقایسه با ۹۰۷۷ فقره قرارداد اسفندماه سال گذشته، ۸۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بیشترین متوسط قیمت مناطق ۲۲ گانه تهران مربوط به منطقهٔ یک با ۳۲ میلیون تومان برای هر متر مربع بوده و کمترین متوسط قیمت نیز به منطقهٔ ۱۸ با ۷ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان برای هر متر مربع اختصاص داشته است.

بنا به این گزارش، بیشترین کاهش قیمت در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ۹۹، با حدود ۱۶ درصد کاهش، در منطقهٔ ۱۲ تهران رخ داده است.

در این منطقه، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اسفند سال گذشته ۹ میلیون و ۲۰۵ هزار تومان بود که در فروردین سال جاری به ۷ میلیون و ۷۱۴ هزار تومان رسید.

کاهش زیر یک درصد بهای مسکن در تهران در حالی رخ داده است که در پاییز گذشته و پس از افزایش سه‌ برابری نرخ بنزین و کاهش ارزش ریال، قیمت مسکن در منطقه یک تهران، معروف به شمیران، ۳۴ درصد گران شد که تأثیر قابل‌توجهی بر معدل کل بازار مسکن در تهران ایجاد کرد.

بر اساس آمار مرکز آمار ایران، رشد قیمت مسکن در آذرماه سال گذشته را در تهران حدود هفت درصد اعلام کرد، اما بنا به یک گزارش میدانی، قیمت خانه در منطقه یک تهران، با متری هشت میلیون تومان افزایش، به میانگین متری ۳۱ میلیون تومان رسید.

در آن زمان، دلیل پرش قیمت مسکن در تهران «هجوم دوره‌ای سفته‌بازان به بازار مسکن» در پی افزایش سه‌ برابری نرخ بنزین و افزایش بهای ارز عنوان شد.

به دنبال افزایش عدد تورم و کاهش ارزش ریال، اغلب معاملات مردم در ایران صرفاً به شکل تبدیل دارایی‌ها از ریال به مسکن، دلار، طلا یا سهام است.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
تجارت زمینی ایران و ترکیه از سرگرفته شد

تجارت زمینی ایران و ترکیه از سرگرفته شد (www.radiozamaneh.com)

قول مساعد به بشار رسن؛ تمدید کن :: ورزش

قول مساعد به بشار رسن؛ تمدید کن :: ورزش (www.varzesh3.com)