در

معافیت ۱۲۰ روزه واردات برق از ایران برای حمایت از دولت جدید عراق (www.radiofarda.com)

مایک پومپئو در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر عراق، گفته ایالات متحده برای حمایت از دولت جدید در بغداد، اعطای معافیت ۱۲۰ روزه واردات برق از ایران را پیش خواهد برد.

بنا بر بیانیه‌ای در وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا، سخنگوی این وزارت‌خانه از گفت‌وگوی تلفنی آقای پومپئو و مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق خبر داده است.

به گفته مورگان اورتگاس، مایک پومپئو ضمن استقبال از شکل‌گیری دولت جدید در بغداد، در مورد لزوم اصلاحات، مقابله با فساد و مسئله همه‌گیری کووید-۱۹ با آقای کاظمی گفت‌وگو کرده‌است.

اورتگاس افزوده «در راستای حمایت از دولت جدید، ایالات متحده برای نشان‌دادن تمایل خود به ایجاد شرایط مناسب موفقیت، در مسیر اعطای معافیت ۱۲۰ روزه برای از واردات برق، حرکت خواهد کرد».

مصطفی کاظمی، رئیس پیشین سازمان اطلاعات ملی عراق، روز ۱۷ اردیبهشت رای اکثریت پارلمان کشورش، را برای ریاست هیئت وزرا به دست آورد.

آقای کاظمی در مقام نخست‌وزیر کارش را آغاز خواهد کرد، هرچند هنوز همه اعضای کابینه‌اش از پارلمان رای اعتماد نگرفته‌اند.

عراق ماه‌هاست صحنه اعتراضات گسترده و گاه خشونت‌بار علیه فساد دولتی، بیکاری، وضعیت بد خدمات عمومی و نفوذ ایران است. این اعتراضات باعث شد که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشین، از مقام خود کناره‌گیری کند، هرچند او تا کنون سرپرستی دولت را بر عهده داشت.

صادرات انرژی از ایران به عراق تا کنون با معافیت‌های آمریکا همراه شده‌است، به‌ویژه که مقام‌های عراقی بارها در مورد خودکفایی در تولید برق در داخل ابراز تردید و نگرانی کرده‌اند.

اما کارزار موسوم به «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران، بر این معافیت‌ها نیز سایه افکنده است.

در فروردین ماه مقام‌های عراقی گفته بودند آمریکا معافیت‌های این کشور برای واردات برق‌وگاز از ایران را به مدت یک ماه دیگر تمدید کرده و این آخرین معافیتی است که به بغداد داده می‌شود.

در هفتم اردیبهشت ماه گزارش شد معافیت‌ها تمدید می‌شوند، ولی باز هم همان بازه ۳۰ روزه در نظر گرفته شده‌است.

پیشتر خبرگزاری رویترز به‌نقل از شماری مقام‌های عراقی گفته بود آن‌ها امیدوارند معافیت‌ها به اندازه کافی تمدید شود، تا مصطفی کاظمی، فرصت برپایی و پیشرفت در کار دولت را داشته باشد.

منابع: وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا، رویترز، رادیو فردا

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
سراج: با تیم دوم جدول تنها 4 امتیاز فاصله داریم :: ورزش

سراج: با تیم دوم جدول تنها 4 امتیاز فاصله داریم :: ورزش (www.varzesh3.com)

یزدانی در رتبه چهاردهم جوان‌ترین قهرمانان المپیک :: ورزش

یزدانی در رتبه چهاردهم جوان‌ترین قهرمانان المپیک :: ورزش (www.varzesh3.com)