در

افت ۹۷ درصدی فروش خودرو در بریتانیا (www.radiofarda.com)

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری روز سه‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، خبرهای غیررسمی قبلی درباره محکومیت هفت نفر از متهمان پرونده بانک سرمایه، از جمله مدیرعامل این بانک، را تأیید کرد.

سه روز پیش، یک اکانت توئیتری در ایران که اخبار مربوط به فساد اقتصادی را منتشر می‌کند، تصویر رای دادگاه انقلاب درباره پرونده بانک سرمایه را منتشر کرد که نشان می‌داد هفت نفر از متهمان این پرونده در مجموع به ۶۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، امروز با بیان این‌ که این هفت نفر جزء مدیریت و هیئت مدیره بانک سرمایه هستند، گفت محمدرضا خانی، مدیرعامل این بانک، «به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی و پولی کشور» به ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

وی همچنین «محرومیت دائم از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی به مبلغ ۶۴۰ هزار یورو و بیش از ششصد میلیون تومان» را مجازات تکمیلی آقای خانی اعلام کرد.

بنا به اعلام سخنگوی قوه قضاییه، یاسر ضیایی شیرکلاهی، قائم‌مقام بانک سرمایه، نیز با اتهاماتی مشابه به ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی و ضبط ۵۲۰ میلیون تومان «وجوه حاصله برخلاف قانون» محکوم شده است.‎

سهامدار اصلی بانک سرمایه صندوق ذخیره فرهنگیان است و پرونده این بانک پس از کشف فساد «۱۵ هزار میلیارد تومانی» در این صندوق به جریان افتاد.

صندوق ذخیره فرهنگیان بیش از ۸۰۰ هزار عضو وابسته به وزارت آموزش و پرورش دارد و از سپرده‌های ماهیانه فرهنگیان به آنان سود سالانه پرداخت می‌کند.

محمد امامی، تهیه‌کننده سینما، از دیگر متهمان اصلی پرونده فساد مالی در بانک سرمایه است که از بیش از دو سال پیش در بازداشت به سر می‌برد و هنوز دادگاه او برگزار نشده است.

بر اساس حکم دادگاه انقلاب، علیرضا حیدرآبادی‌پور، یکی دیگر از متهمان این پرونده فساد اقتصادی، به ۱۲ سال حبس، محرومیت دائم از خدمات دولتی و همچنین ۴۶۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

آقای حیدرآبادی پس از اعلام فساد اقتصادی در بانک به اسپانیا فرار کرد، ولی خرداد سال ۹۸ توسط پلیس اینترپل بازداشت و به ایران بازگردانده شد.

چهار متهم دیگر این پرونده، یعنی خیرالله بیرانوند، مهرداد باقری، بهمن خادم و پرویز احمدی که از جمله مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک بوده‌اند، هر یک به ۵ سال زندان، تحمل ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شده‌اند.

در دادگاه بانک سرمایه پرونده‌های جنجالی زیادی تاکنون بررسی شده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به صدور حکم ۱۰ سال حبس برای عمار صالحی، پسر عطاء‌الله صالحی، فرمانده سابق ارتش، و صدور حکم ۲۰ سال حبس برای هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار ایران، و حکم ۲۰ سال حبس برای حسین هدایتی، از سرمایه‌گذاران فوتبال در ایران، اشاره کرد.

پرویز کاظمی، وزیر پیشین رفاه ایران، نیز در این پرونده به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

دادگاه برخی از متهمان مشهور این پرونده مانند بهروز ریخته‌گران، محمد امامی و شهاب‌الدین غندالی هنوز برگزار نشده است.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
عیادت حدادی از پرتابگر جوان :: ورزش

عیادت حدادی از پرتابگر جوان :: ورزش (www.varzesh3.com)

شاهین از سقوط به لیگ یک نمی‌ترسد :: ورزش

شاهین از سقوط به لیگ یک نمی‌ترسد :: ورزش (www.varzesh3.com)