در

یک تریلیون دلار بدهی کشورهای در حال توسعه باید بخشیده شود (www.radiofarda.com)

کمی پس از آن‌ که خواهر سام رجبی، فعال محیط زیست، از ابتلای برادرش به ویروس کرونا در زندان اوین تهران خبر داد، وکیل سیامک نمازی، زندانی ایرانی- آمریکایی، نسبت به وضعیت موکلش که هم‌بند سام رجبی است ابراز نگرانی کرد.

جَرِد گِنسِر، وکیل سیامک نمازی در یک رشته پیام توئیتری نوشت: «امروز خبری به ما رسید مبنی بر این‌که یکی از زندانیان در سلول سیامک نمازی، شهروند آمریکایی،… به کووید ۱۹ مبتلا شده است.»

آقای گنسر افزود: «هرچند با توجه به شیوع گسترده کووید ۱۹ و شرایط وحشتناک زندان‌ها در ایران این خبر تعجبی ندارد اما به هر صورت مایه بسی تأسف است.»

او مقامات قوه قضائیه ایران را متهم کرد که عامدانه از مرخصی دادن به سیامک نمازی در وضعیت کرونایی خودداری می‌کنند و ضمن درخواست اعطای فوری مرخصی به او نوشت: «اگر می‌خواهند مقداری انسانیت نشان بدهند الان زمانش است.»

اواخر اسفند پارسال گزارش‌هایی از ابتلای احتمالی سام رجبی به ویروس کرونا و انتقال او به بیمارستان طالقانی تهران منتشر شده بود و کتایون رجبی روز چهارشنبه سوم اردیبهشت در گفت‌وگو با رادیوفردا گفت که نتیجه سی‌تی اسکن سام رجبی نشان می‌دهد، او طی چند هفته اخیر به بیماری کووید ۱۹ مبتلا بوده است.

هم‌بند او، سیامک نمازی چهار سال پیش در ایران به اتهام «همکاری با دولت آمریکا» بازداشت شد و پدرش، باقر نمازی، نیز که برای کمک به آزادی او به ایران رفته بود، یک سال بعد دستگیر شد.

پدر و پسر هر یک به ده سال زندان محکوم شدند و از سال گذشته، باقر نمازی به دلیل وخامت حال جسمی در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد، اما ممنوع‌الخروج است.

روز ۲۲ فروردین ۱۷ سناتور دموکرات و جمهوری‌خواه در نامه‌ای به مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به شیوع ویروس کرونا، خواستار تشدید تلاش‌ها برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در دیگر کشورها شدند.

این سناتورهای آمریکایی در نامه خود به وضعیت آمریکایی‌های زندانی از جمله مراد طاهباز و سیامک نمازی در ایران، آستین تایس در سوریه، و پال ویلان در روسیه اشاره کرده‌اند.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
Sina Parsian - Asaye Moosa (سینا پارسیان - عصای موسی)

Sina Parsian – Asaye Moosa (سینا پارسیان – عصای موسی)

چهار پرده از لنین و لنینیسم در ایران

چهار پرده از لنین و لنینیسم در ایران (www.bbc.com)