در

«شیطان وجود ندارد»، اثر محمد رسول‌اف، برنده خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد (www.radiofarda.com)

یادداشت‌ها آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و لزوماً بازتاب دیدگاه ایرانیان دیاسپورا نیستند.


فیلم «شیطان وجود ندارد»، ساخته محمد رسول‌اف، به عنوان بهترین فیلم هفتادمین جشنواره فیلم برلین معرفی شد و خرس طلایی این جشنواره به آن تعلق گرفت.

مراسم اعطای این جایزه شامگاه شنبه، ۱۰ اسفند، بدون حضور آقای رسول‌اف برگزار شد زیرا دادگاه انقلاب تهران این فیلمساز شناخته‌شده را به محدودیت‌هایی از جمله خروج از کشور محکوم کرده است.

جرمی آیرونز، بازیگر معروف بریتانیایی و رئیس هیئت داوران هفتادمین دوره جشنواره برلین، هنگام اعلام این جایزه از فیلم آقای رسول‌اف به عنوان اثری یاد کرد که نشان می‌دهد شبکه‌ای که رژیم‌های تمامیت‌خواه از میان افراد عادی جامعه می‌تنند، چگونه آنها را به سمت غیرانسانی بودن سوق می‌دهد.

جایزه خرس‌ طلایی جشنواره برلین را باران رسول‌اف، دختر آقای رسول‌اف و بازیگر این فیلم، به نمایندگی از پدرش دریافت کرد.

محمد رسول‌اف ساعتی پس از دریافت این جایزه از طریق تماس تلفنی به برخی پرسش‌های نشست رسانه‌ای جشنواره پاسخ داد.

به گزارش بابک غفوری آذر، خبرنگار رادیو فردا در محل جشنواره، آقای رسول‌اف در این تماس تلفنی از جمله گفت تلاش کرده در فیلمش به کسانی که اقداماتشان را در همکاری با ساختار مستبد به استبداد حاکم نسبت می‌دهند بگوید که حتما گزینه‌های دیگری هم دارند و به قول واتسلا هاول قدرتشان در نه گفتن‌شان است.

مدیران سینمایی جمهوری اسلامی که حضور پرشماری در روزهای برگزاری جشنواره برلین داشتند حاضر به شرکت در جلسات نمایش فیلم «شیطان وجود ندارد» نشدند و به دریافت جایزه خرس طلایی نیز واکنشی نشان ندادند.

اما کانون کارگردانان سینمای ایران و برخی از همکاران محمد رسول‌اف در پیام‌هایی، دریافت جایزه خرس طلایی جشنواره برلین را به او تبریک گفته‌اند.

خرس طلایی جشنواره برلین در کنار نخل طلای جشنواره کن و شیر طلایی جشنواره ونیز یکی از سه جایزه مهم و معتبر سینمایی در دنیا به شمار می‌رود.

سینمای ایران پیش از این با دو فیلم «تاکسی»، ساخته جعفر پناهی، و «جدایی نادر از سیمین»، ساخته اصغر فرهادی، جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین را گرفته بود.

جایزه محمد رسول‌اف مهم‌ترین جایزه سینمای ایران در سه سال اخیر پس از جایزه اسکار برای فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی محسوب می‌شود.

باران رسول‌اف در حال پخش تماس تلفنی پدرش هنگام دریافت جایزه

باران رسول‌اف در حال پخش تماس تلفنی پدرش هنگام دریافت جایزه

فیلم «شیطان وجود ندارد» در چهار اپیزود زندگی افرادی را روایت می‌کند که درگیر اجرای حکم اعدام بودند.

برخی از عوامل فیلم، از جمله تهیه‌کنندگان و چند تن از بازیگران، ساعتی پیش از برگزاری مراسم اختتامیه در نشستی شرکت کردند که شماری از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ ایران نیز در آن شرکت داشتند.

محمد رسول‌اف نیز از طریق تماس اینترنتی در این نشست سخن گفت و درباره ساخت این فیلم و تجربه آنها در مواجهه با موضوع اعدام صحبت کرد.

سازندگان «شیطان وجود ندارد» تایید کرده‌اند که این اثر را بر اساس روندهای معمول در ایران از جمله اخذ پروانه ساخت از وزارت ارشاد نساخته‌اند.

دادگاه انقلاب تهران تیرماه امسال محمد رسول‌اف را به خاطر فیلم‌هایش و با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم کرد.

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، معروف به برلینانه، از قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی در جهان و اروپا است که هر سال در ماه فوریه به مدت ۱۰ روز در برلین آلمان برگزار می‌شود.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
ترامپ از دیدار با رهبران طالبان در آینده نزدیک خبر داد | جهان | DW

ترامپ از دیدار با رهبران طالبان در آینده نزدیک خبر داد | جهان | DW (www.dw.com)

کرونا در آلمان؛ یک ایرانی، دومین مورد ابتلا به ویروس در هامبورگ | آلمان | DW

کرونا در آلمان؛ یک ایرانی، دومین مورد ابتلا به ویروس در هامبورگ | آلمان | DW (www.dw.com)