در

آینده پارلمان در ایران؛ میزگرد با حضور رضا علیجانی و علی افشاری (www.rfi.fr)

یادداشت‌ها آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و لزوماً بازتاب دیدگاه ایرانیان دیاسپورا نیستند.آینده پارلمان در ایران؛ میزگرد با حضور رضا علیجانی و علی افشاری

: منتشر شده در

        انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران در حالی برگزار شد که میزان مشارکت در این انتخابات به پائین‌ترین میزان خود طی چهار دهه عمر جمهوری اسلامی رسید.
      </p><div wp_automatic_readability="49.384715025907">
        <div class="m-interstitial">
<div class="m-interstitial__ad" wp_automatic_readability="6">
  <div class="m-block-ad " data-tms-ad-type="box" data-tms-ad-status="idle" data-tms-ad-pos="1" wp_automatic_readability="7">
<p>تبلیغ بازرگانی

بر اساس اعلام رسمی دولت، فقط حدود چهل و سه درصد از واجدین شرایط رای‌دهی در این انتخابات شرکت کردند.

این کاهش چشمگیر مشارکت مردمی که در شهرهای بزرگ به ویژه تهران شدیدتر بوده، پارلمان ایران را در آینده با بحران مشروعیت روبه‌رو خواهد کرد.

اما پیش‌تر نیز تصویب قوانینی از جمله افزایش قیمت بنزین خارج از چارچوب‌های قانونی مجلس شورای اسلامی، مشروعیت این نهاد را زیر سوال برده بود.

دلایل افت مشارکت در انتخابات چیست؟ چه دورنمایی مقابل مجلس در نظام جمهوری اسلامی قرار دارد؟ و آیا ایده یکدست‌سازی که مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای وابسته به اوست، در مجلس آینده ایران عملی خواهد شد؟

رضا علیجانی، فعال و تحلیلگر سیاسی ساکن پاریس و علی افشاری، فعال و تحلیلگر سیاسی ساکن واشنگتن در این باره در میزگرد زمینه‌ها و دیدگاه‌ها شرکت کرده‌اند.

      </div>

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0