در

در روز خاکسپاری حسنی مبارک، تلویزیون مصر چه پخش کرد؟ | جهان | DW (www.dw.com)

یادداشت‌ها آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و لزوماً بازتاب دیدگاه ایرانیان دیاسپورا نیستند.


ادای احترام ارتشیان و سیاستمداران به حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر در مراسم تشییع او؛ اینها صحنه‌هایی است که از تلویزیون مصر پخش می‌شود.

آنچه که شنیده می‌شود، نواخته شدن سرود ملی مصر است و شلیک ۲۱ گلوله توپ برای بزرگداشت مبارک، رئیس جمهوری که ۳۰ سال قدرت را در این کشور در دست داشت.

تابوت مبارک بر کالسکه‌ای سیاه گذاشته شده و در پس آن سربازی جوان ایستاده است. سرباز جعبه‌ای کوچک حمل می‌کند که در آن مدال و نشان‌های حسنی مبارک، فرمانده پیشین نیروی هوایی مصر، دیده می‌شود. تلویزیون تصویرهایی از زندگی مبارک را پخش می‌کند، از مراحل گوناگون زندگی و و دستاوردهایش؛ تصاویری که موزیکی غمناک آنها را همراهی می‌کند.

وب‌سایت شبکه یک تلویزیون آلمان، “تاگس شاو” در مطلبی که درباره برنامه‌های تلویزیون مصر در این روز نوشته، مصاحبه‌ها با مقامات و با مردم را به دقت بررسی کرده است:

در تلویزیون چنین جمله‌هایی را می‌توان شنید: «محمد حسنی مبارک در چهارم ماه مه سال ۱۹۲۸ در کفر المصیلحه در استان المنوفیه مصر زاده شد. در آن زمان او تصور نمی‌کرد که روزی رئیس جمهور کشور بزرگی چون مصر شود …»

تلویزیون مصر، تصاویر سیاه و سفید از مبارک جوان پخش می‌کند: موفقیت‌های نیروهای تحت رهبری مبارک به عنوان فرمانده نیروی هوایی مصر در جریان جنگ یوم کیپور در سال ۱۹۷۳ از جمله افتخارات مبارک بود که او را به “قهرمانی ملی” در مصر بدل کرد. 

Ägypten Kairo | Begräbnis Husni Mubarak, ehemaliger Präsident

نشان‌ها و مدال‌های حسنی مبارک

تلویزیون مصاحبه‌هایی درباره افتخارات و دستاوردها و زندگی مبارک پخش می‌کند. در یکی از این گفت‌وگوها، یکی از ژنرال‌ها درباره‌ او می‌گوید: «مصر خدمات پسرانش را هرگز فراموش نمی‌کند. مصر می‌تواند رویدادهای کوچک و بزرگ را به یاد بیاورد. مبارک مرد بسیار توانمندی بود که کشور را بسیار خوب اداره کرد.»

موارد انتقادی حذف می‌شوند

این ها مواردی از ستایش و تمجید از رئیس جمهور از قدرت کنار رفته مصر است که در این روز سر داده می‌شود، رئیس جمهوری که گفته می‌شود در سال ۲۰۱۱، هنگامی که هزاران نفر در مخالفت با او و دولتش تظاهرات کردند، دستور شلیک به معترضان را داد. یکی از اتهامات مبارک تا سال ۲۰۱۷ مسئولیت داشتن او در مرگ تقریبا ۸۰۰ تن معترض به دست نیروهای امنیتی مصر در جریان بهار عربی در شهرهای مختلف این کشور بود. 

مبارک در جریان محاکمه، دست داشتن در قتل معترضان را رد کرد و گفت که در سال ۲۰۱۱ برای جلوگیری از خونریزی از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

در ماه مارس ۲۰۱۷، عالی‌ترین دادگاه تجدیدنظر در مصر، مبارک را از اتهام مسئولیت داشتن در کشتار صدها تن از معترضان در جریان اعتراض‌های سال ۲۰۱۱ تبرئه کرد.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

وب‌سایت تاگس شاو می‌نویسد: «به نظر می‌رسد که رسانه‌های مصر در روز برگزاری مراسم مبارک همه توان خود را تا حد امکان برای کنار گذاشتن و نادیده گرفتن بهار عربی و نقش رژیم گذشته به کار بسته‌اند.»

در ادامه این گزارش به مصاحبه‌های پخش شده با مردم اشاره شده است، به زنی که با تصویری بزرگ از مبارک در انتظار تابوت او ایستاده است: «او برای ما مثل یک پدر بود. می‌دانی امروز چه کسی مرده است؟ امروز پدرم را از دست دادم. به خدا سوگند می‌خورم که امروز پدرم مرده است. از دیروز ساعت ۱۲ تا حالا نخوابیده‌ام. خدا بیامرزدت، رئیس جمهور!»

در پایان این گزارش آمده است: «مصر با طبل و شیپور از رئیس جمهور پیشینش خداحافظی کرد؛ انگار بهار عربی هیچ‌گاه اتفاق نیفتاده باشد.»

حسنی مبارک که تا پیش از بهار عربی در سال ۲۰۱۱ به مدت ۳۰ سال رئیس جمهور مصر بود، روز سه شنبه در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
چند شنبه با سینا قسمت 31

چند شنبه با سینا قسمت 31

وضعیت استثنائی کرونایی | رادیو زمانه

وضعیت استثنائی کرونایی | رادیو زمانه (www.radiozamaneh.com)