در

حکومت ایران هنوز شمار کشته‌شدگان وقایع آبان را اعلام نکرده است (www.rfi.fr)

یادداشت‌ها آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و لزوماً بازتاب دیدگاه ایرانیان دیاسپورا نیستند.حکومت ایران هنوز شمار کشته‌شدگان وقایع آبان را اعلام نکرده است

: منتشر شده در

        سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی مشروح تحت عنوان "نبود عدالت برای سرکوب خونین"، رویدادهای آبان ٩٨ را یادآوری می‌کند و از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهد که خانواده‌ها را از وضعیت بازداشت‌شدگان مطلع سازد. این گزارش، با بررسی دقیق مدارک و ویدئوهای موجود، برخی موارد اعمال خشونت و قتل را توسط نیروهای دولتی تشریح کرده است.
      </p><div wp_automatic_readability="53.854936198791">
        <div class="m-interstitial">
<div data-readmore-target="" class="m-interstitial__ad" wp_automatic_readability="6">
  <div class="m-block-ad " data-tms-ad-type="box" data-tms-ad-status="idle" data-tms-ad-pos="1" wp_automatic_readability="7">
<p>تبلیغ بازرگانی

گزارشی که به تاریخ ٢۵ فوریه/۶ اسفند به زبان‌های انگلیسی، فارسی و عربی در سایت سازمان دیدبان حقوق بشر منتشر شده، گوشزد می‌کند که “بیش از سه ماه از گذشت ماجرا، حکومت ایران تعداد کل مرگ‌ها و دستگیری‌ها در جریان اعتراضات را اعلام نکرده است”.

اصل گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر را به زبان فارسی بخوانید

این گزارش می‌گوید که آیت‌الله خامنه‌ای برای سرکوب‌های آبان‌ ٩٨ “چراغ سبز داد اما بعداً گفت به خانوادۀ افراد کشته‌شده که در حال اعتراض نبوده‌اند دیه پرداخت شود”. با اینحال، در گزارش آمده است که “هیچ قسمت از پاسخ خامنه‌ای به رویدادها حاکی از این نبود که نیروهای امنیتی به خاطر کاربرد غیرقانونی و بیش از حد از زور مورد تحقیق و تفحص قرار خواهند گرفت”.

سازمان دیدبان حقوق بشر با نقل دقیق برخی موارد خشونت نیروهای دولتی و با اتکاء به مدارک و اظهارات شهود و همچنین با استفاده از گزارش تحقیقی ار.اف.ای و شبکۀ “فرانس ٢۴” نتیجه می‌گیرد که “نیروهای امنیتی در حداقل سه مورد، از نیروی کشندۀ غیرقانونی استفاده کردند” اما “تعداد چنین مواردی به احتمال زیاد بالاتر از این است”.

گزارش تحقیقی – تصویری ار.اف.ای و شبکۀ فرانس ٢۴ در بارۀ سرکوب اعتراضات آبان ماه را به زبان فارسی ببینید

گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر یادآوری می‌کند که عفو بین‌الملل تعداد کشته‌شدگان وقایع آبان ماه را حداقل ٣٠۴ نفر ارزیابی کرده است.

به گفتۀ مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دید‌بان حقوق بشر “مقامات ایران برای دهه‌ها، به شکلی نظام‌مند مخالفت را سرکوب کرده‌اند و حالا با سطح خشونت حیرت‌انگیزی با اعتراضات مردمی مقابله می‌کنند”. او می‌افزاید: “صداهای بین‌المللی معتبر باید پیامی صریح و حاکی از این بفرستند که ایران نمی‌تواند با مصونیت دست به کشتن معترضان بزند”.

      </div>

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0