در

بختک کرونا بر سر صادرات ایران | اقتصاد | DW (www.dw.com)

عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه، ارمنستان و ترکمنستان مرزهایشان با ایران را برای کنترل شیوع کرونا بسته‌اند. امارات و قزاقستان پروازهای رفت و برگشت به ایران را متوقف کرده‌اند، جمهوری آذربایجان واردات کالاهای ایرانی را ممنوع کرده و کویت جلوی پهلو گرفتن کشتی‌ها از مبدا ایران را می‌گیرد.

این در حالی است که با تحریم‌های نفتی، اقتصاد ایران روی صادرات محصولات غیرنفتی سرمایه‌گذاری زیادی کرده و بسته بودن مبادی مرزی، چنین بازاری را از دست ایران می‌گیرد.

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید: «بسته شدن مرزها امری خارج از اختیار ما است و طرف مقابل به این نتیجه رسیده که برای سلامت شهروندانش باید ارتباطات خود را با ایران قطع کند. حالا ما باید شرایطی به وجود آوریم که آنها به این نتیجه برسند که اوضاع تحت کنترل است و از گستردگی شیوع آن کاسته شده است.» لاهوتی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تاکید کرده که تنها راه حل برای باز کردن مرزها، جلب اطمینان طرف مقابل نسبت به مدیریت اوضاع است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبرگزاری ایلنا به نقل از لاهوتی می‌نویسد: «باید زودتر واکنشی نشان داد در صورت ادامه وضع موجود رقبای ما بازار را خواهند گرفت. البته الان هیچکدام اینها مهم نیست و ارزش جان هموطنان ما بیشتر از دلارهای صادراتی و بازار است.» او پیشنهاد کرده که از سازمان جهانی بهداشت و نهادهای بین‌المللی برای مهار کرونا کمک گرفته شود.

قطر هنوز ممنوعیتی برای کالاهای ایرانی وضع نکرده، اما رئیس اتاق بازرگانی ایران و قطر می‌گوید تجارت با این کشور از موضوع شیوع کرونا در ایران بسیار متاثر شده است.

عدنان موسی‌پور می‌گوید کویت مانع از ورود کشتی‌هایی می‌شود که کار اداری آن تمام شده و هزینه‌های گمرکی را نیز پرداخت کرده باشد و کشور قطر، موضع متعادل‌تری را در پیش گرفته و بیشتر جنبه هزینه، مالی و پولی با ایران را رعایت می‌کند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او ادامه مبادلات تجاری بسیاری از کشورهای همسایه ایران با چین را ناشی از معادلات قدرت دانسته و به ایلنا گفته است: «در واقع این موضوع مربوط به همان قدرت مذاکره یا دست برتر داشتن دولت و وزارت امور خارجه است که از چه اهرم‌های فشاری می‌تواند مانع از متضرر شدن تجار ایرانی شود.»

طبق تحلیلی که در خبرگزاری بلومبرگ منتشر شده، صادرات ماهانه ایران در سال گذشته به عراق حدود ۶۰ میلیون دلار و صادرات میانگین به ترکیه ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

وبسایت “اقتصاد ۲۴” نیز از شوک وارده به صادرات فولاد ایران در پی شیوع کرونا خبر می‌دهد.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
آمریکا می خواهد به بهانۀ ویروس کرونا ایران تعطیل و شهرهای کشور قرنطینه شوند

آمریکا می خواهد به بهانۀ ویروس کرونا ایران تعطیل و شهرهای کشور قرنطینه شوند (www.rfi.fr)

کرونا در ایران؛ ۱۹ فوت‌شده، ۱۳۹ نفر مبتلا | ایران | DW

کرونا در ایران؛ ۱۹ فوت‌شده، ۱۳۹ نفر مبتلا | ایران | DW (www.dw.com)