در

کرونا در ایران؛ ۱۹ فوت‌شده، ۱۳۹ نفر مبتلا | ایران | DW (www.dw.com)

یادداشت‌ها آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و لزوماً بازتاب دیدگاه ایرانیان دیاسپورا نیستند.کرونا در ایران؛ ۱۹ فوت‌شده، ۱۳۹ نفر مبتلا | ایران | DW

[۱۵:۵۴]
ترکیه در مرز ایران بیمارستان صحرایی برپا کرده است

وزیر بهداشت ترکیه گفته این کشور ورود شهروندان ایرانی به ترکیه را ممنوع کرده است. به گفته فخرالدین کوجا همچنین در مرز با ایران بیمارستان‌های صحرایی برپا شده است. به گفته او کسانی که از ایران و به خصوص از قم و مشهد به ترکیه باز می‌گردند به مدت ۱۴ روز در این بیمارستان‌ها قرنطینه می‌شوند.

 

[۱۵:۳۸]
سفرهای دریایی کویت و امارات به ایران متوقف شد

امارات و کویت سفرهای دریایی خود از بندر کویت و بندر شارجه به بنادر لنگه، شهید باهنر و نیز خرمشهر را متوقف کرده‌اند. بدین ترتیب تمام مسیرهای دریایی برای مسافران ایرانی فعلا مسدود شده است.

 

[۱۵:۲۸]
لرستان هم مبتلا شد

محمدرضا نیکبخت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان از ابتلای دو نفر در این استان به ویروس کرونا خبر داد. به گفته محمدرضا نیکبخت نمونه ارسالی از این دو بیمار در شهرهای خرم آباد و بروجرد، مثبت اعلام شده است. استان لرستان تا کنون جزو استان‌های پاک ایران بود. پیشتر استان خوزستان هم به استان‌های آلوده اضافه شده بود. با این خبر تعداد استان‌های آلوده به ویروس کرونا به ۱۵ استان رسید. بدین ترتیب تقریبا نیمی از ایران اکنون آلوده به ویروس کروناست.

 

[۱۵:۱۳]
۲۳ مورد مشکوک، یک مورد مبتلا و یک فوت‌شده در هرمزگان

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از شناسایی ۲۳ مورد مشکوک به آلودگی به ویروس کرونا خبر داد. به گفته حسین فرشیدی آزمایش از این افراد گرفته شده و در دو مورد نتیجه آزمایش مثبت بوده و یکی از آنها فوت شده است. بقیه نتایج هنوز اعلام نشده است. به گفته این پزشک مسئول وضعیت کنونی در هرمزگان نیمه قرمز است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان همچنین گفته است: «با توجه به ورود شمار بالای مسافر به استان در روزهای اخیر، مقرر شده در مبادی ورودی همه شهرهای استان، راه آهن و فرودگاه‌ها، بویژه در بندرعباس و جزایر، کنترل اولیه مسافران صورت گیرد تا درصورت ابتلاء فردی به ویروس کرونا، شخص به قرنطینه منتقل شود.»

 

[۱۵:۰۰]
بازداشت ۲۴ نفر به دلیل شایعه‌پراکنی درباره کرونا

رییس پلیس فتای ناجا از بازداشت ۲۴ نفر و ۱۱۸ مورد تذکر به دلیل شایعه‌پراکنی درباره کرونا خبر داد. سردار وحید مجید همچنین گفت: «در صورت مشاهده هرگونه موارد محتوایی شامل فیلم، خبر، عکس که حاوی مطالب شایعه و کذب به قصد ایجاد تشویش اذهان عمومی و افزایش نگرانی در جامعه را تشدید کند؛ موضوع را به صورت قانونی مورد پی گیری قرار داده و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد کرد.»

او همچنین از همه شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه موارد شایعه‌پراکنی از طریق سایت رسمی فتا این موارد را اطلاع دهند.

 

[۱۴:۲۱]
قطر ایرلاین پروازهایش به ایران را به مدت دو هفته تعلیق کرد

شرکت هواپیمایی قطر ایرلاین اعلام کرد که از روز ۲۵ فوریه به مدت دو هفته پروازهایش به ایران را تعلیق می‌کند. این پروازها به مقصد و نیز از مبدأ مشهد، شیراز و اصفهان هستند. پروازهای این شرکت هواپیمایی به مقصد و از مبدأ تهران نیز از هفته‌ای ۲۰ پرواز به هفت پرواز کاهش پیدا می‌کنند. این آیین‌نامه جدید از ساعت ۷ صبح روز ۲۶ فوریه (۷ اسفند) به وقت قطر اجرایی شده است.

 

[۱۴:۰۰]
یک نفر در اندیمشک فوت کرد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز اعلام کرد که سه نفر در استان خوزستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که یک نفرشان در اندیمشک فوت کرده است. 

فرهاد ابول‌نژادیان به ایسنا گفته که ۲۳ مورد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در استان خوزستان شناسایی و از آنها تست گرفته شده است و منتظر نتیجه این آزمایش‌ها هستند.

بدین ترتیب خوزستان نیز به استان‌های آلوده اضافه شد.

 

[۱۳:۴۲]
“ملاقات در زندان‌ها تا اطلاع ثانوی فقط کابینی خواهد بود”

رییس سازمان زندان‌های ایران گفته اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ویروس کرونا به زندان‌ها انجام شده است. اصغر جهانگیر از جمله این اقدامات را “ضد عفونی کردن روزانه و مستمر بخش‌ها و وسایل مورد نظر و قرار دادن وسایل بهداشتی در دسترس زندانیان و ارائه آموزش‌های لازم به زندانیان و زندانبانان برای خود مراقبتی و نیز تشکیل کمیته‌های سلامت در زندان‌ها برای کنترل و مراقبت از وضعیت سلامت زندانیان به صورت شبانه روزی  برای شناسایی افراد در معرض خطر” عنوان کرده است.

رییس سازمان زندان‌ها همچنین از روسای زندان‌ها خواسته تا از اعزام غیرضروری زندانیان به مراجع قضایی خودداری کنند و ملاقات زندانیان نیز تا اطلاع ثانوی تنها به صورت کابینی انجام شود.

اصغر جهانگیر همچنین به بخشنامه صادر شده در این زمینه اشاره کرده که در آن از مدیران زندان‌ها خواسته شده تا وضعیت سلامت زندانیان را به طور مرتب رصد کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک سریعا آن را گزارش دهند.

روز گذشته ضیا نبوی فعال سابق دانشجویی و دو فعال مدنی دیگر دستگیر شدند. این اقدام مورد انتقاد بسیاری از چهره‌های مدنی و سیاسی قرار گرفت. به عقیده آنها در شرایط شیوع ویروس مرگبار کرونا اعزام زندانیان جدید به زندان‌ها آن هم بدون اتهام مشخص عملی “غیرانسانی” است.

 

[۱۳:۲۴]
پاسخ آزمایش کرونای پرستار فوت‌شده هنوز نیامده است

آزمایش کرونای نرجس خانعلی‌زاده، پرستار ۲۴ ساله بیمارستان میلاد لاهیجان که روز سه‌شنبه فوت شده بود، هنوز مشخص نشده است. نظام پرستاری شرق گیلان اعلام کرده که علت مرگ این پرستار را پیگیری خواهد کرد.

روز گذشته اعلام شده بود که نتیجه سی‌تی‌اسکن ریه این فرد سفید گزارش شده و علت مرگ او کرونا اعلام شده بود. نظام پرستاری شرق گیلان اما امروز گفته که تست کرونای این پرستار به تهران فرستاده شده و تا ۴۸ ساعت بعد پاسخ آن مشخص خواهد شد.

[۱۳:۱۳]
۱۹ فوت‌شده و ۱۳۹ مبتلا

رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرده که چهار نفر دیگر بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در ایران جانشان را از دست داده‌اند. بدین ترتیب تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایران به ۱۹ تن رسید.

مشاور وزیر بهداشت نیز از ابتلای ۴۴ مورد دیگر به این ویروس خبر داده است. به گفته علیرضا وهاب‌زاده تا ظهر امروز (چهارشنبه ۷ اسفند) مجموع تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۳۹ تن رسیده است.

رییس روابط عمومی وزارت بهداشت جزییات ابتلای ۴۴ نفر جدید را بدین صورت اعلام کرده است: ۱۵ نفر استان قم، ۹ نفر استان گیلان، ۴ نفر در تهران، یک نفر استان مرکزی، ۳ نفر در خوزستان، ۲ نفر در سیستان و بلوچستان، یک نفر در استان کرمان، یک نفر در اردبیل، یک نفر در مازندران، یک نفر در لرستان، دو نفر فارس، یک نفر استان سمنان، دو نفر کهگیلویه و بویراحمد و یک نفر هرمزگان.

 

[۱۳:۰۴]
تولیت “حرم حضرت معصومه”: حرم دارالشفاست و باید باز باشد

سید محمد سعیدی تولیت مقبره “حضرت معصومه” (دختر هفتمین امام شیعیان) در قم گفته است که این حرم “دارالشفاست” و مردم باید برای شفا گرفتن “با قدرت” به آنجا بروند. این در حالی است که مقامات وزارت بهداشت خواستار تعطیلی این مکان شده‌اند. پزشکان و متخصصان نیز گفته‌اند حضور در مکان‌های پرجمعیت امکان ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد.

[۱۲:۴۳]
نقشه پراکندگی استانی کرونا در ایران

خبرگزاری ایسنا با انتشار یک اینفوگرافیک، نام استان‌های آلوده به ویروس کرونا را اعلام کرد. بر اساس این نقشه ۱۳ استان از ۳۱ استان ایران در حال حاضر آلوده به ویروس کرونا هستند. استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، مازندران و گیلان از جمله استان‌هایی هستند که موارد آلودگی به ویروس کرونا در آنها ثبت شده است.

[۱۲:۳۷]
“تست کرونا مقابل در منازل کلاهبرداری است”

معاون پلیس پیگیری تهران بزرگ اعلام کرده که تست کرونا به هیچ عنوان مقابل در منازل انجام نمی‌شود. سرهنگ علیرضا ناصری‌نژاد به ایسنا گفته است: «برابر بررسی‌ها و پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت بهداشت هیچ‌گونه تست مربوط به بیماری کرونا در مقابل در منازل انجام نمی‌شود و از این رو اگر شهروندان با چنین مواردی روبه‌رو شدند باید بدانند که این مراجعات از سوی وزارت بهداشت و دستگاه‌های مجری نیست.»

خبر مراجعه برخی افراد به در منازل برای انجام تست کرونا از سوی یک خبرنگار در توییتر اعلام شده بود. به نوشته این خبرنگار افراد کلاهبردار به این بهانه به ساختمان‌های مسکونی مراجعه کرده و سپس با بیهوش کردن صاحب‌خانه اقدام به سرقت می‌کنند.

معاون پلیس پیشگیری تهران بزرگ از شهروندان خواسته در صورت مشاهده چنین مواردی با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرند.

 

[۱۲:۲۶]
وزیر بهداشت: تا بعدازظهر تصمیم درباره تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها اعلام می‌شود

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که امروز بعدازظهر (چهارشنبه ۷ اسفند) ساعت ۱۶ ستاد مقابله با کرونا در دولت برای تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تصمیم می‌گیرد.

 

[۱۲:۰۰]
روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان تبدیل شود

حسن روحانی در جلسه صبح چهارشنبه ۷ اسفند هیأت دولت اعلام کرد که هیچ تصمیمی مبنی بر قرنطینه شهر یا محلی وجود ندارد. او گفت: «تصمیم گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد هرگونه محدودیت به خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کرونا است.» به گفته رییس‌جمهوری ایران “کرونا نباید به سلاح دشمنان ما برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید در کشور تبدیل شود”.

 

[۱۰:۴۶]
قزاقستان پروازهای هوایی به ایران را معلق کرد

قزاقستان اعلام کرد به علت ترس از شیوع ویروس کرونا، پروازها میان این کشور  و ایران از روز ۱۱ اسفند (اول مارس) متوقف خواهد شد. به گفته مقام‌های قزاقستان  پروازها به و از کره جنوبی را نیز کاهش داده‌اند. تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا در کره جنوبی به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

 

[۱۰:۰۰]

تنها فرد مبتلا به کرونا در یزد درگذشت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد اعلام کرد که تنها مورد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در یزد جانش را از دست داده است. به گفته محمدرضا دهقانی این فرد بالای ۷۰ سال سن داشته و دارای بیماری زمینه‌ای بوده است. این مقام پزشکی همچنین گفته که در استان یزد پنج نمونه مشکوک به ویروس کرونا آزمایش شدند که تنها یک نمونه مثبت بود و او هم جانش را از دست داد.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
بختک کرونا بر سر صادرات ایران | اقتصاد | DW

بختک کرونا بر سر صادرات ایران | اقتصاد | DW (www.dw.com)

اوج‌گیری بورس ایران در سومین روز متوالی از سقوط در بورس‌های جهان

اوج‌گیری بورس ایران در سومین روز متوالی از سقوط در بورس‌های جهان (www.radiofarda.com)