در

آمریکا می خواهد به بهانۀ ویروس کرونا ایران تعطیل و شهرهای کشور قرنطینه شوند (www.rfi.fr)

یادداشت‌ها آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و لزوماً بازتاب دیدگاه ایرانیان دیاسپورا نیستند.آمریکا می خواهد به بهانۀ ویروس کرونا ایران تعطیل و شهرهای کشور قرنطینه شوند

: منتشر شده در : روزآمد شده در

        حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، امروز چهارشنبه هفتم اسفند ماه گفت که هیچ شهر و محله ای در کشور به دلیل اشاعۀ ویروس کرونا قرنطنیه نخواهد شد. او گفت : "چنین چیزهایی در تصمیمات کشور وجود ندارد. قرنطینۀ محله و شهر نداریم.آنچه [هست] قرنطینۀ فرد است." 
      </p><div wp_automatic_readability="62.677010253643">
        <div class="m-interstitial">
<div data-readmore-target="" class="m-interstitial__ad" wp_automatic_readability="6">
  <div class="m-block-ad " data-tms-ad-type="box" data-tms-ad-status="idle" data-tms-ad-pos="1" wp_automatic_readability="7">
<p>تبلیغ بازرگانی

روحانی در جای دیگری از سخنانش افزود “مهم تر از ویروس کرونا، ویروس ترس و اضطراب و تردید و بی اعتمادی در میان مردم است” که باید به گفتۀ وی با آن مقابله کرد.

روحانی هشدار داد که مبادا به گفتۀ او “معاندان” یعنی دولت آمریکا بتواند به “بهانۀ” ویروس کرونا “کار، فعالیت و تولید را” در کشور متوقف کند. حسن روحانی گفت : “نباید بگذاریم آمریکا یک ویروس جدیدی را بر ویروس کرونا سوار کند [آنهم] به نام تعطیلی فعالیت های اجتماعی و ترس فوق العاده. این توطئه ای است که امروز می بینیم و در تبلیغات خارجی هم شما می بینید.”

روحانی ابراز اطمینان کرد که جمهوری اسلامی ایران مثل سایر حوادث از ویروس کرونا نیز “عبور” کند. او مدعی شد که روند ابتلاء به ویروس کرونا در کشور رو به کاهش است و همزمان در امر درمان بیماری نیز پیشرفت هایی مشاهده می شود.

در این حال، یک گروه از پژوهشگران و پزشکان دانشگاه تورنتو با استناد به سرایت ویروس کرونا از ایران به خارج از این کشور برآورد کرده که دست کم هجده هزار نفر در داخل این کشور به ویروس کرونا مبتلاء شده باشند.

بر پایۀ گزارش های رسمی تاکنون ۱۳۶ نفر مبتلاء به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده اند که از این تعداد ۱۶ تن جان خود را از دست داده اند. به این ترتیب، بعد از چین ایران دومین کانون اشاعۀ ویروس کرونا از حیث قربانیان آن به شمار می رود.  با این حال، در روزهای گذشته یک نمایندۀ قم در مجلس ایران اعلام کرد که تنها در این شهر تاکنون دهها نفر در اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند و شمار مبتلایان به این بیماری در قم رو به افزایش است.   

در این حال، حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ایران، امروز چهارشنبه هفتم اسفند ماه اعلام کرد که انتشار هر گونه خبر غیررسمی یا به گفتۀ او “کذب” در خصوص ویروس کرونا دست کم سه سال مجازات زندان برای منتشر کنندگان خبر در پی دارد. خود حسن روحانی نیز وزارت بهداشت و کمیتۀ ویژه ای که تحت نظارت این وزارتخانه ایجاد شده را به عنوان تنها منبع خبر دربارۀ ویروس کرونا و تصمیم گیری دربارۀ نوع مقابله با آن معرفی نمود.

<

p class=”rteright”>مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، دیروز چهارشنبه بیست و پنجم فوریه از جمهوری اسلامی ایران خواست که تمام حقایق را دربارۀ ویروس کرونا در این کشور اعلام کند.        

      </div>

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0