در

تست موارد مشکوک «ادامه دارد»، مراکز آموزشی قم شنبه تعطیل است (www.radiofarda.com)

یادداشت‌ها آرا و نظرات نویسندگان خود را بیان می‌کنند و لزوماً بازتاب دیدگاه ایرانیان دیاسپورا نیستند.تست موارد مشکوک «ادامه دارد»، مراکز آموزشی قم شنبه تعطیل است

وزیر بهداشت ایران می‌گوید آمار قطعی افراد مبتلا به ویروس کرونای جدید، کووید-۱۹، در ایران پنج نفر است که یکی از آن‌ها پزشک است. سعید نمکی همچنین اظهار کرده که تست موارد مشکوک هنوز ادامه دارد.

استاندار قم در عین حال تعطیلی مراکز آموزشی، از جمله مدرسه‌ها و دانشگاه‌های شهر را تا روز شنبه تمدید کرده است.

وزیر بهداشت نیز گفته «در نشست روز شنبه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا، اگر ضرورتی وجود داشته باشد برای نقاط خاص و آسیب‌پذیر تعطیلی‌هایی اعلام خواهد شد».

«تست موارد مشکوک ادامه دارد»

آقای نمکی اول اسفند ماه به خبرنگاران در ایران گفته «شمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی، دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است».

وزیر بهداشت در عین حال گفته از آن‌جایی که موارد مشکوک دیگری نیز ارائه شده، آزمایش‌ها برای تشخیص این‌که آیا مربوط به ویروس کرونا می‌شود یا نه ادامه دارد.

آقای نمکی همچنین اظهار کرده طی ساعت‌های گذشته و پس از آن‌که مقام‌‌ها به‌طور رسمی از وجود ویروس در کشور خبر دادند، شمار مراجعات «به‌شدت» افزایش یافته است و «به نوعی با انفجاری از مراجعات روبه‌رو شدیم».

توصیه‌های معمول پزشکی

در جریان شیوع ویروس‌هایی مانند کووید-۱۹ از شهروندان خواسته می‌شود به مراتب به موارد شستن دست‌های خود با آب پاکیزه و مواد شوینده مانند صابون بیافزایند. در صورت نبودن صابون از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکلی استفاده کنند. حتما دهان خود را هنگام عطسه یا سرفه بپوشانند؛ در صورت نبود دستمال کاغذی این کار را با حائل کردن بازو انجام دهند و نه کف دستان که تماس بیشتری با محیط و دیگران دارد. دستمال‌های استفاده‌شده را نگه ندارند و دفع کنند. از دست زدن به صورت خود، به‌ویژه دهان، بینی و چشم خودداری کنند. از دست دادن و روبوسی پرهیز کنند. در صورت بیماری از دیدار با افرادی غیر از پزشکان یا امدادگران دوری کنند. از حضور در اماکن عمومی و شلوغ که احتمال شیوع ویروس در آن‌ها وجود دارد، و نیز نزدیک‌شدن به افراد بیمار پرهیز کنند.

«تحقیقات در مورد منشا ویروس»

در اظهارات این مقام دولتی مشخص نیست منشا انتقال ویروس به افرادی که تا کنون شناسایی شده‌اند چیست.

سعید نمکی گفته «اگر مواردی از آنفولانزا و شبه آنفولانزا در کشوری بروز کرد و این موارد افرادی بودند که از مناطق آلوده نیامده بودند و یا اینکه با فردی که از این مناطق آمده تماسی نداشتند، بر اساس پروتکل مشکوک به کرونا تلقی نمی‌شوند و ما نیز بر همین اساس عمل کرده‌ایم».

او همچنین اظهار کرده «هنوز به منشاء بیماری دست پیدا نکردیم و تیمی از کارشناسان اپیدمولوژی در حال بررسی در خصوص منشاء اصلی بیماری هستند».

ویروس کرونای جدید، اواخر سال میلادی گذشته به‌طور مشخص در شهر ووهان در استان هوبئی چین شیوع پیدا کرد. پس از آن دولت چین تمهیدات شدیدی را اعمال کرد، از جمله رفت‌وآمد و حمل‌ونقل در ووهان و بسیاری از شهرهای بزرگ استان هوبئی متوقف شد و تعطیلات سال نوی چینی، تعطیلی اداره‌ها، شرکت‌ها و مدارس و دیگر مراکز نیز تمدید شد.

با این حال در حال حاضر نیز مواردی از ویروس کرونا در آسیا ثبت شده که بیماران نه به چین سفر کرده‌اند و نه با شهروندان چینی در ارتباط بودند. این موار مربوط به شیوع بیماری در محل می‌شود.

برای نمونه یک بیمار در شهر دگو در کره جنوبی که برای مدت‌ها علائمی از بیماری از خود نشان نمی‌‌داد، اما طی روزها به دلیل تماس با دیگر شهروندان این ویروس را انتقال داده‌است.

بیماری ناشی از ویروس کرونا، در اکثر موارد پیامدهای شدیدی ندارد و در برخی موارد ممکن است چندان توجه بیمار را جلب نکند. اما این ویروس می‌تواند به عفونت‌ ریوی، سینه‌پهلوی شدید، مشکلات حاد تنفسی و حتی مرگ منجر شود.

در حال حاضر تحقیقات در مورد خود ویروس، که یک نمونه تازه از خانواده کروناویروس‌ها است، ادامه دارد. آمار منتشرشده فعلی از سوی مقام‌های چینی، بر پایه تحقیقات بر ۴۴ هزار بیمار و موارد رسمی ابتلا به بیماری، نشان می‌دهد تلفات انسانی در چین در حدود ۲ درصد است.

پیامدهای ویروس با افزایش سن بیمار و همچنین بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات قلبی، دیابت یا نارسایی‌های سیستم ایمنی، شدت می‌گیرد.

ویروس کرونای تازه هنوز واکسن و روش قطعی درمان ندارد، اما برخی مراکز تحقیق و داروسازی در نقاط مختلف جهان آزمایش برخی داروها را آغاز کرده‌اند.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تاکید کرده که در مسیر مقابله با ویروس تازه به یک اتحاد بین‌المللی، اتکا بر دانش و علم، و پخش اخبار درست و قابل اعتماد نیاز است.

دکتر گبریسوس روز پنج‌شنبه نیز با اشاره به کاهش آمار مبتلایان در چین هشدار داده هنوز این احتمال وجود دارد که ویروس در دیگر کشورها شیوع پیدا کند.

چه فکر می‌کنید؟

Legend

ارسال شده توسط گروه خبر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بارگزاری؛

0
خامنه‌ای از یک انتخابات آزاد، بیش از هر چیز دیگری هراس دارد

خامنه‌ای از یک انتخابات آزاد، بیش از هر چیز دیگری هراس دارد (ir.voanews.com)

خامنه‌ای از یک انتخابات آزاد بیشتر از هر چیز دیگری می‌ترسد

خامنه‌ای از یک انتخابات آزاد بیشتر از هر چیز دیگری می‌ترسد (www.radiofarda.com)